Nie wszyscy przywiązują dużą wagę do wyboru wielkości lustra łazienkowego. Nieprzemyślana, wręcz przypadkowa decyzja, może jednak mieć zły wpływ na wygląd twojej łazienki. Zanim zabierzesz się za poszukiwania, musisz zastanowić się też nad tym, czy chcesz jedno większe lustro czy dwa mniejsze. A może dobrym pomysłem byłoby zamówienie lustra na wymiar, by umieścić je np. we wnęce? Podczas wybierania lustra musisz rozważyć naprawdę wiele czynników.
Zmierz dokładnie szafkę umywalkową i umywalkę, nad którą ma zawisnąć twoje lustro łazienkowe. Gdy to już zrobisz, pamiętaj, by ograniczyć swój wybór do luster posiadających szerokość taką samą jak umywalka lub mniejszą od niej. Chodzi tu o szerokość lustra wraz z ewentualną ramą. Wiszące nad umywalką lustro większe od niej zazwyczaj nie wygląda dobrze. Nie wieszaj lustra zaraz przy brzegu umywalki. Aby uniknąć wrażenia stłoczenia, zachowaj przynajmniej 5-10 cm przerwy pomiędzy krawędzią umywalki a brzegiem lustra.
Następnie musisz zmierzyć odległość pomiędzy umywalką a źródłem światła, które ma znajdować się nad nią. Trzeba zastanowić się, czy planujesz zostawić lukę pomiędzy górą lustra a źródłem oświetlenia. Wiele osób narzeka na zacieki pojawiające się na lustrze podczas korzystania z łazienki. By lustro nie było na nie tak bardzo narażone, należy umieścić je nawet ok. 12-13 cm ponad umywalką, wiadomo jednak, że będzie to zależeć od indywidualnych preferencji, jak choćby wzrostu domowników czy wymiarów łazienki.
Jeżeli w twojej łazience znajduje się okno (lub okna), zwróć uwagę na położenie go względem lustra. Postaraj się, by lustro było na tyle duże, by to okno mogło się w nim odbić, lecz zgodnie z tym, co było napisane wyżej, nie było szersze od umywalki. Takie rozwiązanie znacznie zwiększy ilość naturalnego światła w łazience, co dobrze wpłynie na wygląd wnętrza.
Zastanów się nad ilością powierzchni użytkowej lustra, która jest ci potrzebna. Jeśli chcesz mieć maksymalnie dużo miejsca do przeglądania się, a nie posiadasz zbyt dużej łazienki, zrezygnuj z grubej i ciężkiej ramy. Jak wiadomo, rama sprawia, że powierzchnia przeznaczona do przejrzenia się jest mniejsza (pamiętaj, że jest ona wliczona w wymiary lustra i nie może wychodzić poza szerokość umywalki). Zbyt okazałe obramowanie może sprawić, że w lustrze nie będą mogły się przejrzeć dwie osoby na raz. Zawsze możesz zdecydować się na zakup dwóch mniejszych luster zamiast jednego większego. Dwa lustra przydadzą się też wówczas gdy jesteś posiadaczem podwójnej umywalki. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, by pomiędzy tymi dwoma lustrami znajdowała się kilkucentymetrowa przestrzeń (podobnie jak pomiędzy brzegiem umywalki a krawędzią lustra).
Niektórzy montują lustra we wgłębieniu w ścianie. Najpierw dokładnie sprawdź wymiary tej wnęki. Najprawdopodobniej będziesz musiał zamówić lustro na wymiar. W przypadku luster montowanych we wnękach z reguły rezygnuje się z ram. Najlepiej wyglądają tam te, które ich nie posiadają. Dzieje się tak dlatego, że funkcje ramek będą tutaj pełnić brzegi tejże wnęki. Jeśli umieścisz tam lustro w ramie, patrząc na nie będziesz odnosić wrażenie, że ma ją podwójną, a to niekoniecznie może ci się podobać.
Jeśli trudno ci się zdecydować, bo nie możesz sobie wyobrazić, jak to wszystko będzie potem wyglądać, przygotuj kilka kawałków papieru posiadających rozmiary luster, które bierzesz pod uwagę. Po chwilowym przymocowaniu papieru do ściany możesz sprawdzić, czy szerokość papieru nie jest zbyt duża w stosunku do umywalki i czy luka pomiędzy nią a lustrem (czy dwoma lustrami) nie będzie zbyt mała lub za duża. Z tak przygotowanymi planami możesz udać się do sklepu, by kupić swoje wymarzone lustro do łazienki.