Posiadanie stołu ze szklanym blatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami podczas jego czyszczenia. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić.
Przede wszystkim musisz pamiętać, by szklany blat czyścić z obu jego stron. W przypadku blatu zrobionego z drewna lub płyty MDF nie musisz tego robić za każdym razem, tutaj jest inaczej. Jeśli przetrzesz stół tylko z wierzchu, przezroczyste szkło ukaże to, co umknęło twojej uwadze. Jest to szczególnie ważne, gdy stół znajduje się w pobliżu okna. Naturalne światło dodatkowo podkreśli wszelkie zabrudzenia, zacieki czy kurz.
Sposób, w jaki będziesz czyścić swój stół, będzie zależeć od tego, czy jego blat jest zrobiony z samego szkła, czy też posiada obramowanie z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Dla przykładu środki czyszczące na bazie amoniaku, octu i innych substancji często stosowanych w przypadku czyszczenia szkła, mogą uszkodzić drewniane elementy mebla. Zdecydowanie najłatwiej jest czyścić blat w całości zrobiony ze szkła. Użyj do tego delikatnej i gładkiej ściereczki, którą będziesz zamaczać w wiadrze z ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Umyj górną i spodnią powierzchnię blatu, następnie wytrzyj stół z obu stron czystą szmatką. Przygotuj też specjalny roztwór. Pojemnik ze spryskiwaczem napełnij jedną szklanką wody, jedną szklanką alkoholu oraz łyżką octu. Alkohol sprawi, że blat szybko wyschnie, dzięki czemu nie pojawi się tam zbyt wiele smug. Spryskaj szklaną powierzchnię tak przygotowanym sprayem, a następnie przetrzyj ją szmatką nie pozostawiającą włókien. Jeśli uznasz to za konieczne, użyj pędzla do golenia do wyczyszczenia matowych elementów (niektóre ze stołów posiadają matowe zdobienia bądź w całości zrobione są ze szkła matowego).
Jeśli szkło posiada drewnianą oprawę, do czyszczenia użyj takiego środka, który jest bezpieczny zarówno dla szkła, jak i drewna. Najbezpieczniej i zarazem najekonomiczniej wybrać spray w stylu „all in one”, czyli taki, który przeznaczony jest do czyszczenia wielu różnych powierzchni. Dzięki temu nie będziesz zmuszony kupować opakowań różnych środków, a jednocześnie będziesz mieć pewność, że produkt ten nadaje się do wszystkich omawianych tutaj rodzajów powierzchni. Wiele z nich czyści nie tylko drewno czy szkło, ale także metal, z którego elementy dość często pojawiają się w szklanych stołach. Oczywiście możesz też użyć innego środka do umycia szklanej powierzchni, a innego do wyczyszczenia drewna (czy metalu), musisz jednak bardzo uważać, by nie doprowadzić do kontaktu nieodpowiedniej powierzchni z nieprzeznaczonym do niej specyfikiem.